top of page

Zamansız ve Zarif : Belçika Stiliyle İlgili Bilmeniz Gereken 7 Özellik ve İpuçları

Güncelleme tarihi: 8 Haz 2023

Belçika kültürünün, zarif ve zamansız yansımalarını mekanınıza katmaya ne dersiniz? Gelin Belçika Stili'nin mekansal yaklaşımlarına göz atalım..


Beyaz ve sade Belçika stili oturma odası
Image Credit: 2LG Studio

Küresel tasarımla ilgili en iyi şeylerden biri, bir mekanı hayal etmenin, tasarlamanın ve yeniden yaratmanın çok farklı yollarını sunmasıdır. Farklı kültürel yaklaşımlar klasik gibi görünen ancak, modern desenler ve minimal renkleri küresel bir dokunuşla detaylarda farklılaşan mekanlar yaratabiliyor. Geleneksel ve çağdaş arasında bir denge kuran en iyi küresel stil örneklerinden biri Belçika Stili'dir. Shabby Chic'den daha çarpıcı ve İsveç Stili'nden biraz daha maskülen olan Belçika esintili mekanlar rustik, ama her santiminde özgün ve huzur veren detaylar sunuyor.
Belçika Tarzının 7 Belirleyici Özellikleri Nelerdir?

Belçika tarzı bina dış cephesi
Image Credit: Lefevre Interiors

  • Nötr renk paleti

  • Ham, bitmemiş ahşaplar

  • Farklı dokular

  • Antika mobilyalar

  • Mat ve gevşek kumaşlar

  • Parlatılmış metaller


Belçika tarzı bina dış cephesi
Image Credit: Lefevre Interiors


Peki Belçika Tarzı Bir Mekan Nasıl Tasarlanır?


Beyaz ve açık renk ahşap mükemmel uyumlu oturma odası
Image Credit: Lauren Gilberthorpe Interiors

Belçika tarzı dekorasyon tamamen kısıtlanmış zarafet ile ilgilidir. Kolay uygulanabilir ve eklektik, aynı zamanda rahat ve konforlu bir alan yaratmak için rustik unsurları modern bir estetikle birleştirir.
Beyaz yüksek tavanlı bir salon
Image credit: Yoanna Kulas

#1: Renk

Beyaz geniş bir salon
Image Credit; Dwell

Renk paletini yumuşak ve nötr tercih edin. Yumuşak kahverengiler, beyaz şeritler ve her çeşit griler bu stille mükemmel bir uyum sağlar. Cesur ve parlak tonları dahil edemiyorsunuz diye endişelenmeyin. Odak ve derinlik doku ile de yaratılır. Belçika tarzında canlı renkler bireysel öğelere dikkat çekmek ve konsepti belirlemek için kullanılır.


#2: Doku

Keten, hasır ve yıpranmış ahşap gibi doğal lifler bu mekan stiline boyut katar. Parlak metaller mekana derinlik katacaktır.
Sabah güneşinde belçika stili bir evde pencere kenarı koltuk
Image Credit: mallorymathisoninc


#3: Mobilya

Karışıklıktan uzak temiz ve basit çizgiler düşünün. Ancak, sıkıcı olmamalı. Ham ağaçlardan güçlü çizgilere sahip antika dolaplar, sandalyeler ve bankları modern ürünlerle karıştırın (özellikle ahşap ve metali karıştıran parçalar mükemmeldir). Döşemeli parçalar güçlü ve karakteristik hatlı olmanın yanı sıra rahat ve yumuşak olmalıdır. Bu çizgiyi, gevşek kumaşlar ve rahat yastıklar kullanılarak elde edebilirsiniz.


#4: Aksesuarlar

Beyaz eklektik belçika stili bir salon
Image Credit: Tamsin Johnson

Mümkün olduğunca doğayı mekana katın. Hasır sepetler, şöminenin kütük yığınları, ahşap kaseler ve sahte yosunlar harika dekoratif vurgulardır. Zarif ve ince detaylara yer verin.


Sanat söz konusu olduğunda bunu sade bir duruş sergileyebilirsiniz. Güçlü renklerden kaçınmayı ve nötr renk paletini ağırlıklı kullanabilirsiniz.


Aşırı dağınıklık yaratmayın, ancak boş alanları bir şeylerle doldurma isteğine de direnmeyin. Belçika tarzı sade ve eklektiktir, bu nedenle birkaç iyi seçilmiş aksesuar büyük ve fazla eşyalardan çok daha iyi bir birleşim aura yaratacaktır.


Mevsimlere Göre Belçika Stili

Belçika tarzı dekorun hafif, eklektik ve huzurlu görünümü özellikle yaz aylarına uygundur, ancak birkaç basit geçişle çok rahat bir şekilde kışa hazırlanabilir.


Krem ve kahve tonlarıyla ahşap tavanlı şömineli oturma odası
Image Credit: lefevre design

Soğuklar başladığında, mobilyalara nötr tonlarda örtüler ve yastıklar ile sıcak ve konforlu hale getirin. Yumuşak kaşmirler, dokulu örgüler ile farklı ve yumuşak dokuları bir araya getirin. Sıcak bir parıltı eklemek için masa yüzeylerine ve pencere kenarlarına fildişi mumları ekleyin. Daha sıcak bir ortam için yine nötr tonlarda sade desenli halıları farklı açılarda üst üste kullanabilirsiniz.
Bu tarzı sevdiniz mi?


TASARIM BAŞVURUSU


Bunlar ilginizi çekebilir;
Comments


bottom of page