top of page

Parisienne Stil

Güncelleme tarihi: 7 Haz 2023

Kusursuz stilleriyle tanınan Fransızlar, sadece giyinme tarzında değil, aynı zamanda evlerini dekore ederken de zamansız ve zahmetsiz şıklığa hakim oldular. Çok küçük bir alanda bile fransız iç modern pratikliğinden ödün vermeden tasarlanan romantik oturma odaları ve sakin yemek alanlarını sofistike bir dille yansıtabiliyor. Peki bunu nasıl yapıyorlar?


Özgün Paris stili bir daireyi hayal ettiğinizde, büyük olasılıkla yüksek tavanlı, yüksek Fransız pencereli, özenle oyulmuş pervazlara, mermer şöminelere, balıksırtı meşe zeminlere ve ferforje balkonlara sahip klasik bir zarif 19. yüzyıl Haussmanian binası aklınıza gelebilir.

Bu büyük ve detaylı işçilikli odalar her zaman iyi görünüyor. Ancak çok sayıda Parisli, daha küçük stüdyo dairelerde yaşamalarına rağmen, anlayış ve stil hakkında ve tüm alanlara uyarlanabilecek bir yaklaşımla şık, rüya gibi alanlar yaratmayı başarıyor. Parislilerin bu zarif ve şık detaylara sahip tasarım anlayışını inceleyerek mekanımıza nasıl uyarlayabiliriz görelim..Sahip Olduğunuzla Çalışın


Tıpkı bir vücudunuza uygun ve size yakışan kıyafetler seçmeniz gerektiği gibi, bir odanın biçimi, karakteri ve tarihi herhangi bir iyi tasarımın başlangıç ​​noktasıdır. Birçok Paris dairesinde ilginç düzenler ve büyüleyici mimari detaylar vardır. Fransızlar, tarihi bir mekanda özellikle geçmişi olan parçaları olduğu gibi bırakmaya özen gösteriyorlar, bu da aslında mekanın karakterini yaratıyor.


1800'lü yıllarda inşa edilmiş binalarda, mevcut dokuyu koruyarak yapılan yenilemelerle, farklı stilleri tarihi dokuya uyum sağlayan şekilde birleştirerek mekana katmak bu parisien stilin temelini oluşturuyor diyebiliriz. Eğer tarihi bir mekana sahipseniz bu stili uygulamak daha kolay olacaktır. Modern bir mekanınız varsa, tarihi duvar ve tavan detaylarını mekana uyarlayabilir, bir hikaye anlatan antika veya sanatsal eserlerle tarihi bir anlayış ekleyebilirsiniz.


Kusurları Kucaklayın


Tıpkı Wabi Sabi felsefesinde olduğu gibi bu stilde de doğallık olabildiğince ön planda.

Her alan muhteşem bir tasarıma sahip olmak zorunda değil, ancak herhangi bir alanın cazibesi olabilir. Mekanınızla ilgili neyin özel olduğunu vurgulayın. İkinci el eşyaları veya vintage parçaların bakımlı olmasında veya evinizdeki her şeyin parlak ve yeni olması konusunda ısrar etmeyin.


Fransızların kusursuz damak tadı olduğu biliniyor, ancak genellikle mükemmel bir oda yaratırken vurgulanan çarpıcı bir detayın veya kötü tat veren dokulara gururla eşlik etmesi gerektiğini bilirler. Her odanın içinde samimi ve salaş etki yaratan bir detay olduğundan emin olun. Bu stilde herşeyin eksiksiz ve mükemmel görünmesi istenmez. Bilgisayar ya da elektrik kablolarını saklamaya özen göstermenize gerek yok.


Asla Gizlemeyin


Modern bir Paris iç mekan tasarım estetiği asla aşırıya kaçmaz. Oturma odasında tüm obje ve ürünlerin birbiriyle uyumlu olmasına özen göstermeyin koltuklarda ve yatak odasında kırlentlerin düzenli bir şekilde dizilmesi de önemli değildir. Parisliler iplik sayısına takıntılı değiller ama nevresimleri ne kadar dağınık olursa olsun yıkanmış keten gibi harika görünen şık buruşuk doğal çarşaflarla basit tutuyorlar. Sofra takımları ve banyo havluları gibi günlük nesnelerin güzelliğini kutlayın, tüm kitaplarınızı gizlemeyin ya da kendinizi renk düzeninize uyan sanatla kısıtlamayın. Bir ev asla sabit bir tarza sahip olmamalı, tam tersi sizi yansıtan ve hayatınızla birlikte değişen bir alan olmalıdır.Karıştır ama Eşleştirme

Parisliler tarihi kucaklar, ancak bir müzede yaşamak istemezler ve Paris'in en iyi iç mekanlarında, bireysel ve kişisel bir görünüme sahip aile yadigarı, seyahatlerden edinilen hediyelik eşyalar, çağdaş mobilyalar ve vintage vurgular parçalarla dönemleri ve stilleri karıştırarak bir araya getirilir. Fransız bir büyükanneniz yoksa veya Paris bit pazarlarına erişiminiz yoksa, çevrimiçi satın alınan antikaları ve vintage parçaları mekana ekleyin. Tüm mobilyalarınızı tek bir mağazadan satın almaktan kaçının. Bir stile sadık kalmayın, zamanla toplanmış hisseden daha canlı, eklektik bir atmosfer hedefleyin. 
Konfor için Güzelliği Kurban Etmeyin

Parisliler için tasarım ve sanatsallık çoğu zaman konfordan daha önemlidir. Bir kanepenin sıradan olsa da konforlu olmasının veya yatak başlığının yalnızca fonksiyonel olmasının satın almak için yeterli bir erdem olduğu fikrini asla kabul etmiyorlar. Bunun yerine, her öğenin hissettiği kadar iyi görünmesini sağlayarak yüksek standartları korurlar.

Aydınlatma Şehri

Işık Şehri'ndeki daireler genellikle klasik avizeler veya dramatik modern süspansiyon ışıkları şeklinde sarkıt aydınlatma içebilir, ancak tek bir noktadan gelen ışık mekanda istenilen etkiyi çoğu zaman yaratmaz, bu nedenle asla tek bir aydınlatma kaynağı olarak bir sarkıt aydınlatmaya güvenmeyin.Paris dairelerinde nadiren tavan ışıkları kullanılır, bunun yerine, farklı ortamlar ve ruh halleri oluşturmak için çok sayıda ışık kaynağı kullanırlar, denge için bir odanın dört köşesinde masa lambaları, görev ışıkları, zemin lambaları, duvar aplikleri ve mum ışığını karıştırırlar. Özel tasarım aydınlatmalarımıza göz atarak mekanınızda parisien etkiyi yaratabilirsiniz.Daha Büyük Daha İyi Değildir

Parisli dairelerin çoğu mütevazi bir şekilde orantılıdır ve zeki alan planlaması ve yaratıcılık gerektirir. Küçük bir alanda tasarımı en üst düzeye çıkarmak için basit malzemeler, cesur renkler, güçlü grafikler ve vintage parçalar kullanarak Parisli bir dairenin modern estetiğini ortaya koyabilirsiniz. Bir Paris stüdyo dairelerinde büyük ebatlarda kanepe ve mobilyalar yada küçük bir mutfakta değerli yer kaplayan büyük boyutlu bir buzdolabı göremezsiniz. Fransızlar modern konforları takdir ediyorlar, ancak aynı zamanda çok pratikler ve muazzam mutfaklar veya yemek odaları ya da özel konuk odaları olmadan arkadaşlar ve aile olmadan tatil yemeklerini ağırlamayı başardılar. Zamanın% 90'ında bir alanda nasıl yaşadığınızı düşünün ve bu ihtiyaçlara göre tasarım yapın.
Klasik Fransız Dokunuşu Ekleme

Alanınıza mermer bir şömine veya ayrıntılı pervazlar eklemek gerçekçi olmayabilir, ancak yaldızlı bir ayna, vintage bir avize, Avrupa kare keten yastık veya klasik mimari süsleri taklit eden duvar kağıdı herhangi bir odaya anında algılanabilir bir Fransız dokunuşu katacaktır. Ve elbette bir Paris manzarasını çağırmak için bir Eyfel Kulesi heykeli, fotoğraf veya duvar resmi ile şehrin en ünlü simgesel yapısını mekana katabilirsiniz.


TASARIM ÖNERİLERİ


1.Mimarinizi Gösterin


Mimari elemanlar bir evin süslü duvarlarından girift tavanlar, Fransız iç tasarım büyük bir rol oynamaktadır.Haussmann'ın Paris'te 19. yüzyıldan kalma devasa kentsel yenilemesi sayesinde, şehirdeki dairelerin çoğu güzel kemiklerle geliyor. Dekoratif pervazlı yüksek tavanlardan Rokoko tarzı duvar panellerine kadar Fransızlar, mimarilerini ayrıntıları vurgulayarak ve muhteşem avizeler ve özel tasarım aydınlatmalar ile tamamlayarak kutluyorlar . Ancak eviniz Champs Elysées Bulvarı'nda olmasa bile, orijinal şöminenin odak noktasını oluşturarak veya duvar dekorunuzu minimum tutarak duvarlarınızın öne çıkmasını sağlayarak doğal ayrıntıları gösterebilirsiniz.

2.Vintage Parçaları Dahil Edin

Paris tarzı evlerin büyüsünün bir parçası, her mobilya ve dekor parçasıyla gelen hikayedir.


Antika ve klasik mobilya parçaları kendi başlarına güzeldir, ancak bunları oturma odasına dahil etmek, alanınıza anında sofistike olabilir. Onlar sadece bir tarz değil, aynı zamanda bir kraliyet havası verir ve evin etrafında büyük ilgi çekici bir odak yaratırlar.


3.Parisienne Tasarımlar ekleyin

Aksesuarlarda olduğu gibi mobilyalarda da Fransız dokunuşlara yer vererek bu stil güçlendirebilirsiniz. Pierre Jeanneret sandalye ve armchair ile mekanınızda bohem, eklektik ve gerçek bir parisian etkisi yaratmak çok çolay.4.Evinize Altın Bir Parıltı Verin

Altın lüks ile eş anlamlıdır, bu yüzden evinize altın bir dokunuş vermekten korkmayın.

Aksesuarlar, mobilya detayları ya da ayna çerçevelerinde sıklıkla yer verebilirsiniz.


5.Yumuşak Renk Paleti

Bir yumuşak nötr bir renk paleti, gerçek bir Fransız kalitesini korur.


Sakin pastel veya yumuşak beyazlar, sadece gözlerinde kolay olmadıkları için değil, Paris daireleri için tercih edilen renklerdir. Nötr duvarlar, eşleşen mobilya ve dekor söz konusu olduğunda dekorasyon esintisi yapar ve sürekli değişen tasarım trendlerine rağmen zamansız kalırlar. Bununla birlikte, kadife bir kanepe veya desenli bir halı ile canlı renk popları eklemeyi düşünün . Her şeyden önce bu rahatlık ve cazibe hakkındadır.


6. Aydınlatmaya Önem verin


Aydınlatmada modern ve minimal detaylarla mekanda özgün ve eklektik bir yapı oluşturmak için midcentury modern tarzda bu özel tasarım ürünler için bize danışabilirsiniz.7.Sanatla mekanınıza ilham katın


Antika duvarlar, özellikle de antika mobilyalar ve zarif perdelerle bir araya getirildiğinde, gerçek bir parisien stili karşımızda diyebiliriz.


Fransız iç mekanlarının güzelliği eşsiz cazibesinde yatıyor. Her oda, içinde stil sahibi veya senaryo olmadan, içinde yaşayan kişi hakkında bir hikaye anlatır. Sanatı bir Fransız evine, özellikle de ilham verici veya düşündürücü parçalara önemli bir katkı yapan şey budur.


8.Geniş Pencereli Doğal Işığa Hoş Geldiniz

Son olarak, her sabah yeni bir başlangıç ​​için uyanabilmeniz için bol miktarda ışık alan zeminden tavana pencerelere yer verin. Eğer bu genişliklikte ya da uzunlukta pencere alanlarınız yoksa, ışığı olabildiğince mekana katmak için, tül perdeler kullanın, ya da olabildiğince perdeleri açık tutun.


Alanınıza mükemmel bir görünüm vermek için güneşin yumuşak ışınları gibi bir şey yoktur, özellikle de evinizin mimari detaylarına hassas bir şekilde dokunduklarında. Klasik Paris dairesinin gün boyunca bolca ışığa sahip olduğunu söylemeye gerek yok, hepimizin ulaşmak istediği Fransız 'je ne sais quoi'yi veriyor.Therapinterior 'dan tasarım danışmanlığı almak için tıklayın.Ayrıca bunlar da hoşunuza gidebilir;コメント


bottom of page