top of page

Modern Mimari

Güncelleme tarihi: 10 Ağu 2023


Modern mimarinin ilk ışıkları el emeği işçiliğinin makine yapımı sanayileşme ile yer değiştirdiği bir zamanda geldi. Modern mimarlar, insanların nasıl yaşadıklarına karşı güzel bulduklarına daha fazla odaklanan bina yöntemlerini yeniden keşfetmeye çalıştılar. Bu mimari, yeniden canlandırmacı tarzlar gibi duygusal değildir. Bunun yerine yenilikçi, deneysel ve minimaldir. 

Modern Mimari Nedir?

Modern mimari, süsleme yerine formu vurgulayan bir yapı tarzıdır. Başka bir deyişle, bu tasarım estetiği, Kraliçe Anne Viktorya dönemi veya Gotik Uyanış gibi daha süslü, dekore edilmiş evlerden bir kopuş. Yalnızca Amerika Birleşik Devletleri'nde birkaç modern mimari tarzı vardır. 1930'dan 1970'e kadar, Dışavurumcu , Yapılandırmacı ve Yüzyıl Ortası Modern gibi kategoriler var .  Modern hareket kısa ömürlü olmadı ve yaklaşık 60 yıla yayılan birkaç alt stili kapsıyor. Bu şekilde, kesin bir başlangıç ​​noktasını belirlemek zor olabilir. Bazılarına göre stil, Art Deco ve Arts and Crafts hareketleri gibi daha geçiş mimarisini içeriyor. Diğerlerine göre, bu eski tarzlar daha "saf", orta yüzyıl ortası modern mimarlar için ilham kaynağı oldu.


Modern tasarımın doğuşu, formun işlevi takip etmesi gerektiği düşüncesiyle geldi. Bu fikir, 1893 Chicago Dünya Fuarı için binalar tasarlayan mimar Louis Sullivan ile başladı. Bu mantra, modern mimarların temeli oldu. Modern mimarinin diğer popüler öncüleri arasında Frank Lloyd Wright, Staatliches Bauhaus, Ludwig Mies van der Rohe ve Le Corbusier bulunmaktadır.  Modern tasarım estetiği 1930'larda tüm hızıyla devam etti ve Uluslararası Modernizm veya Uluslararası Stil olarak tanındı . Bu tasarım estetiği, 1932'de Philip Johnson'ın bir mimari sergisinin ardından geldi. Genel olarak, modern mimarinin en iyi bilinen örnekleri 20. yüzyılın ortalarında sona ermektedir, ancak tasarım stili hala binaları 20. yüzyılın sonlarına doğru etkilemektedir. 


Özellikler

Modern mimarinin pek çok stili olduğundan, birkaç tanımlayıcı özellik vardır. Bunlar, birçok farklı biçimde görülebilen daha yaygın, geniş temel özelliklerden bazılarıdır. 

  • Temiz, minimal çizgiler. Bu çizgiler ek süslemeden yoksundur ve genellikle tutarlı, pürüzsüz bir dokudur. 

  • Geniş çatı çıkıntıları. Birkaç modern ev, geniş çatı çıkıntılarına sahip alçak, yatay yapıları vurgular.

  • Cam duvarlar ve büyük pencereler. İç mekana önemli miktarda doğal ışık girmesini sağlayan çok cömert bir cam kullanımı bulacaksınız. 

  •  Açık ve iyi tanımlanmış kat planları. Modern mimari, işlev yerine biçim üzerine odaklandığından, mimarlar, yemek ve yaşam alanlarının birbirine aktığı geniş, ferah kat planlarını dahil etmeye çalıştılar. 

  • Modern ve geleneksel yapı malzemeleri. Modern evlerdeki bazı yaygın malzemeler arasında çelik, beton blok, demir ve cam bulunur. Ahşap, tuğla ve taş gibi daha geleneksel yapı malzemeleri, doğal güzelliklerini göstermek için daha basit yollarla kullanıldı. 

  • Dış çevre ile ilişki. Şantiyelerde ne zaman ve binaların onu çevreleyen doğal peyzajla nasıl ilişkili olacağı üzerinde çok düşünmek gerekir. 

  • Asimetrik tasarımlar. Modern mimarlar, temiz planlanmış ve herhangi bir ek dekorasyondan yoksun büyük, pürüzsüz şekiller ve asimetrik kompozisyonlarla oynadılar.

İlginç gerçekler

En yaygın tema, süslemelerin ortadan kaldırılmasıdır.  Modern mimarinin önceki stilleri hala biraz süsleme kullanıyordu. Örneğin, Frank Lloyd Wright, ek sanat eserine ihtiyaç duyulmaması için sanat cam pencereleri kullanırdı. Bunun ötesinde, modern mimari çoğunlukla analitiktir ve gösterişli değildir.  Modern mimari, çağdaş mimariden farklıdır.  Bazı insanlar için modern ve çağdaş mimari aynı şeydir. Bununla birlikte, modern mimari, modernizm olarak bilinen ve 1960'lara kadar süren bir sanat akımından esinlenmiştir. Çağdaş mimari, 1960'lardan geçen ve günümüze uzanan mimariyi birleştirir. Kısacası, çağdaş mimari, çok çeşitli olan bu mevcut anda tarzları yansıtıyor.  Sonunda, modern evler günlük yaşam için çok soğuk göründü.  Modern evler, serbest akışlı alan kavramını benimsedikleri için devrim niteliğindeydi. İdeoloji ayrıca dağınıklığı ve fazla eşyaları da reddetti. Bununla birlikte, tasarım dönemi ilerledikçe, birçok mimar bu katı mekan kavramına ve soğuk ve kişisel olmayan malzeme eksikliğine meydan okudu. Bu evrim, süsleme ve rengi birleştirmek için çalışan daha çağdaş tasarımlar ortaya çıkardı. Çağdaş evlerde, açık konsept kat planına sahip olabilirsiniz, ancak aynı zamanda bir mahremiyet unsuruna da sahip olabilirsiniz.  Özetle, modern mimari 1900'lerin başında başladı ve 1960'larda daha çağdaş tasarımların devreye girmesiyle sona erdi. Modern mimarinin temel ilkeleri arasında form takip eden işlev, temiz çizgiler ve süsleme eksikliği yer alır. Sonunda, modern ilkeler, fazla alan ve yapı malzemelerinin sert doğası nedeniyle günlük yaşam için çok soğuk hale geldi.


Evinize minimalist bir tasarım yapmaya hazır mısınız?En yakın zamanda geri dönüş yapacağız.

O zamana kadar sevgiyle kalın..


Bunlar da Hoşunuza Gidebilir;


Comments


bottom of page