top of page

Kindercore Nedir?

Güncelleme tarihi: 7 Haz 2023

Son birkaç yıldır, ev dekorasyonu minimalist, İskandinav esintili estetiğe yöneldi . Temiz, keskin hatlardan saf beyaz renk paletlerine kadar, birçok üst düzey tasarımcı "Less is More" görünümüne yoğunlaştı. Ancak zaman değişiyor ve maksimalizmin yükselişi ile daha cesur, daha parlak alanlara doğru bir geçiş arasında, daha fazla renk ve tasarımlarla sıradışı uygulamalar yapıyoruz.


Kindercore Nedir?

Bu tasarım estetiği yeni yeni ortaya çıkmakta. Kesinlikle pozitif enerji getiren bir hareket olan bu trendde, tümüyle ana renkler ve neredeyse çocuksu parçalar etrafında odaklanıyor.Kindercore'un kilit unsuru sadeliktir. Kusurlu ve biraz aptalca ama aynı zamanda kendisini ifade eden bir stil. Kindercore tarzı zamanımızın stres faktörlerine ve kolektif arzumuza yönelik şefkatli, kapsayıcı bir yanıt gibi görünüyor.


Başka bir deyişle, kötü haberler bombardımanına tutulduğumuz bir dünyada, tasarımcılar olarak ruh halinizi aydınlatmak için daha mutlu bir estetik katmaya çalışıyoruz.


Kindercore biraz modern, biraz vintage ve çok kişilikli bir bütünlüğe sahip. Kindercore'un temeli basit, cesur renkleri bir araya getirmeye odaklanırken, aynı zamanda itfaiye kırmızısı ve neon yeşili yan lambalar gibi katı cesur parçaları da daha fazla görmekteyiz.


Tombul Mobilya Nedir?


Crayola dostu renklerde yükselişin yanı sıra, daha fazla mobilya tasarımcısının bildiğimiz ve sevdiğimiz düz, kesintisiz çizgileri Mid Century Modern dekorundan çıktığını ve "tombul" stilleri denediğini görmeye başlıyoruz. Kindercore'a benzer bir estetik, tombul dekor biraz beklenmedik ve çok eğlenceli.
Tombul bir parça yuvarlak kenarlara, kalın kenarlara sahip olacak ve doğru miktarda çocuksu hissettirecektir. Bu stil mobilyalar, inanılmaz bir şekilde rahat ve konforludur olma özelliğiyle, çoğu çağdaş mobilya parçalarının keskin hatlarının yanında oldukça ilgi çekici olmaktadır.Tombul mobilyalar biraz tuhaf görünebilir, ama yine de zarif ve sofistike bir algı yaratabilir. Tombul bir kanepe veya çekici bir sandalye gördüğünüzde gülümsememek oldukça zordur ve bu da Kindercore'un, kesinlikle hazır olduğumuz bir tasarım hareketi olduğunun kanıtıdır.


Kindercore'u Evime Nasıl Katmalıyım?


Kindercore tasarımı ile dekorasyon söz konusu olduğunda, küçük adımlar atmak en iyisidir. Diğer bazı tasarım hareketleri ince ve tüm evi dekore etmek kolay olsa da (örn: İskandinav), birkaç aksanla başlamak bu tasarım hareketini kendi alanınıza getirmenin en iyi yoludur. Başucu lambanızı biraz daha genç olan biri için değiştirmeyi düşünün veya birkaç renkli yastık ekleyin.


Pantone'nin bahar renkleri , Kindercore'u evinize getirmek için mükemmel bir ilham kaynağıdır. Flame Scarlet'ten Klasik Maviye kadar bu renkler cesur, parlak ve alanınıza çok fazla renk eklemek için mükemmeldir.Çarpıcı renkleri engellemeyin ve yuvarlak kenarlı öğeleri mekana katın. Bunun yanı sıra, yarım aylar ve silindirler, daha popüler hale gelen ve alıştığımız daha simetrik tasarımlara karşı çıkan şekillerdir.

Kindercore'u temsil eden ana renkler sizin için çok fazlaysa, evinize birkaç tombul parça eklemek biraz daha kolay olabilir. Bu mekanda görülen mobilyalar gibi, neredeyse size sarılan yuvarlak kenarlar arayın. Tombul mobilya sadece rahat değil, yine de iddialı iken konuksever hissediyor. Cesur, ağır şekiller yer kaplar (hem görsel hem de mekansal olarak) ve anında herhangi bir mekanda bir odak noktası oluşturur.


Kindercore Nereden Geldi?

Kindercore çok yeni bir tasarım fikri olsa da, bazı unsurların çoğu ünlü mimar ve tasarımcı Gerrit Rietveld ve sanatçı Piet Mondrian'a benziyor. Kindercore'a en benzer tasarım hareketi , 80'lerin başında kurulan ve yenilikçi ve radikal tasarımlarla zamanın trendlerine karşı çıkan bir İtalyan tasarım grubu tarafından oluşturulan Memphis'tir.Kindercore'un temel unsurları tamamen yeni olmasa da, ana renklerin ve çocuksu tasarımın yeniden ortaya çıkması , son on yılda egemen olan tek renkli ve basit yaklaşımların keskin ve hoş bir kontrastıdır.


Evinize Kindercore bir tasarım yapmaya hazır mısınız?

Daha fazla tasarım tavsiyesi mi istiyorsunuz?

Therapinterior 'dan tasarım danışmanlığı almak için tıklayın.


Bunlar da Hoşunuza Gidebilir;

Comments


bottom of page