top of page

Fransız Koloni Mimarisi

Güncelleme tarihi: 6 Haz 2023


Simetrik stilleri, dik eğimli çatıları ve hem alt hem de üst katlardaki geniş, etrafı saran sundurmalarıyla tanınan Fransız Kolonyal evleri, Amerika'nın güneydoğusunda, özellikle Louisiana'da son derece yaygındır. Bazen Cajun kır evi, Creole mimarisi, plantasyon mimarisi veya yükseltilmiş evler olarak anılan tarz, Amerikan güneydoğusunun ikonik bir yapı stili haline geldi. Fransız Sömürge tarzı son birkaç yüzyılda gelişip uyarlanmış olsa da, bugünün Fransız Sömürge evleri geleneksel unsurların ve özelliklerin çoğunu korumuştur.Fransız Koloni Mimarisinin Tarihi

Fransız kolonicilerin Amerika Birleşik Devletleri'ne gelmeye başladığı 1600'lerin başından ortalarına kadar uzanan Fransız sömürge evleri, Mississippi ve Ohio Nehirlerinin bazı bölümleri de dahil olmak üzere bir zamanlar Fransa tarafından yönetilen bölgelerde yaygın olarak bulunur. Louisiana, ancak, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük Fransız Kolonyal evleri yoğunluğuna sahiptir.


Tipik olarak, mimari stiller çevre, çevre ve bina için mevcut araçlar ve malzemeler tarafından bilgilendirilir. Örneğin, erken İspanyol Sömürge tarzı kerpiç (kil ve samandan yapılmış) ve kil çatı kiremitlerinden yararlandı çünkü malzemeler güneydoğu ve güneybatı Amerika Birleşik Devletleri'nde kolayca bulunabiliyordu. Fransız koloniciler Louisiana Territory geldiğimde, ancak, bunların çevresi vermedi değil onların binası stillerini bilgilendirmek, ne de kullandıkları malzemeleri bilgilendirmek etmedi. Aksine, ilk Fransız yerleşimciler güneydoğudaki sıcak ve nemli koşullar yerine ılıman iklimlere daha uygun evler inşa ettiler.Buna göre, erken Fransız koloni evleri doğrudan toprağa yerleştirilen ahşap çerçevelerle inşa edildi; saz, taş veya kiremitten yapılmış dik çatılar; ve tipik olarak bir taş şömineyle ayrılmış daha küçük odalar.


Zamanla, Fransız Koloni binası evleri ısıya, neme, yağmura, sele ve kasırgalara karşı korumak için uyarlandı:


  • Galeriler olarak adlandırılan ikonik sarmalayan sundurmalar , evleri güçlü güneş ışığından, ısıdan ve yağmurdan korumak için inşa edildi.

  • Evler, yaşam alanlarını selden korumak için yükseltilmiş bir bodrum katıyla desteklendi

  • Evin içinde biriken aşırı ısıyı azaltmak için tavanlar yükseltildi ve tonozlandı


Fransız Koloni evleri bir zamanlar tipik olarak bir oda derinliğinde ve iki oda genişliğinde ölçülen küçük, simetrik yapılar olsa da, ortalama büyüklük de zamanla değişti. Bununla birlikte, inşaatı azaltmak için, yeni odalar genellikle mevcut odalara iliştirildi ve bir koridorla ayrılmadı. New Orleans'ın av tüfeği tarzı evlerinin çoğunda bulacağınız bu inşa tekniği , soğuk havanın evdeki tüm odalara nüfuz etmesine izin veren bir çapraz havalandırma sistemi oluşturma ek avantajına sahipti.


Bugün, yeni bir Fransız Koloni tarzı ev bulmak nadirdir. İspanyol Koloni mimarisinin aksine, Fransız Sömürgeciliği, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki ev yapımcıları arasında büyük bir canlanma yaşamadı.
Fransız Koloni Mimarisinin Olması Gereken Unsurlar

Amerika Birleşik Devletleri'nde yeni bir Fransız Koloni evi bulmak nadir olsa da, Louisiana, Mississippi'de ve Ohio Nehri boyunca Fransız Sömürge evlerinde göreceğiniz birkaç belirleyici özellik vardır:Kare, simetrik bir dış cephe: Fransız Koloni dönemindeki evlerin çoğu, iki pencere ile çevrili, ortalanmış bir ön kapıya sahip kare, ahşap yapılardır. Çoğu iç oda, Fransız çift kanatlı kapılar aracılığıyla dış mekana erişime sahiptir.


Yükseltilmiş bir bodrum: Evin yaşam alanlarını yağmur mevsimi veya kasırgalar sırasında selden korumak için, Fransız Koloni evleri genellikle birinci seviye bodrumlara dikildi. Bu bodrum katları, doğa unsurlarından korunmanın yanı sıra aile için ek depolama alanı sağlıyordu.


Yüksek tavanlar: Fransız Kolonyal evlerinde sıcak ve nemli koşulları hafifletmek için yüksek tavanlar inşa edildi, bu nedenle evlerin dış cephelerinde genellikle uzun, ince pencereler ve kapılar göreceksiniz.


Geniş, etrafı saran bir sundurma: Bir galeri olarak bilinen, etrafı saran bir sundurma, Fransız Kolonyal mimarisinin önemli bir unsurudur. Fransız koloni evlerinin çoğu, hizmetçilerin odasının dışında bir alt sundurma ve sahiplerin odalarını çevreleyen bir üst sundurma içeriyordu. Bu sundurmalar başlangıçta evi sıcaktan ve yağmurdan korumak için inşa edilmiş olsalar da, 1800'lü yıllarda ferforje armatürlerle stilize edildi. Bir eve demir unsurlar eklemek geleneksel bir Fransız tekniği değildir, bu nedenle bugün gördüğünüz demir sundurmalar ve balkonlar Amerika'nın Fransız Koloni yapılarına özgüdür.


Dış merdivenler ve koridorlar: Evi çapraz havalandırmak için, birçok Fransız Koloni evi, dış merdivenler ve koridorlarla inşa edildi.En yakın zamanda geri dönüş yapacağız.

O zamana kadar sevgiyle kalın..

Ayrıca bunlar da hoşunuza gidebilir;Comments


bottom of page