top of page

Evcil Hayvanlara Uygun Bir Ortam Yaratmak

Güncelleme tarihi: 5 Haz 2023

Evinizi Evcil Hayvanınızı düşünerek tasarlayın


Çok sayıda ev sahibinin aile üyesi olarak bir evcil hayvanı vardır. Evcil hayvanlar, özellikle küçük çocuklarınız varsa, herhangi bir aile için harika bir yol göstericidir. Çocuk ve gençlere sorumluluk sahibi ve koşulsuz sevgiyi en yakından öğretirler. Araştırmalar, evcil hayvanların bir çocuğun bağışıklık sistemini oluşturmaya yardımcı olduğunu ve grip ve soğuk algınlığından korunmak için harika olduğunu gösteriyor.


Keyifli bir kedi
Image Credit: Gaelle Marcel

Kedi, köpek ve kuşların aslında doğal çevreye uyumlu oldukları su götürmez bir gerçek. Ancak şehir hayatında her zaman yiyecek ve barınacak bir alan bulamamaları nedeniyle evlerde çok daha huzurlu bir yaşam alanı sunabiliyoruz. Peki evlerimiz gerçekten onları mutlu ediyor mu?


Elbette evlerimizi baştan sona evcil hayvanımız için düzenlememiz mümkün değil ancak bazı detayların en baştan düşünülmesi hayatımızı ve onların hayatını çok daha keyifli hale getirebilir. Bu yazıda bazı dekorasyon ve mobilyalarla evinizin düzenini evcil hayvanınızı da göz önünde bulundurarak iyileştirecek önerilerini sunuyoruz.


Evinizi dekore etmek için evcil hayvan dostu malzemeler kullanın


Evinizde köpeğiniz ya da kediniz varsa, büyük bir biblo ya da vazonun zarar görme olasılığı çok yüksektir. Vazgeçemediğiniz kırılabilir objeler varsa, bu tip ürünleri yerleştirdiğiniz noktaları iyice gözden geçirin. Eğer böyle bir objeniz yoksa, cam, porselen gibi malzemeler yerine ahşap, metal veya kağıt ham maddeli ürünlere yönelmeniz uzun süreli kullanım imkanı sunar. Aynı zamanda bu sayede kırılması halinde küçük dostunuzun yaralanmasını önlemiş olursunuz.


Yatağında oturan şirin bir köpek
Image Credit: Jamie Street

Kilim seçimi

Ne kadar tırmalama tahtası gibi ürünler kedilerin tırnakları için rahatlatıcı olsa da, kimse kedinizin kiliminizi tırmalamayacağının garantisini veremez. Bu nedenle pahalı kilimler yerine çabuk değiştirebileceğiniz ya da kolay deforme olmayan ürünleri tercih edebilirsiniz. Jüt ya da sisal halılar doğal bileşenleri ve çabuk bozulmayan yapısı ile evcil hayvan dostu ürünlerdendir. Jüt kilimler örgü yüzeyiyle, kedinizin sevineceği bir dokuya sahiptir.


Kediyi seven bir kadın eli
Image Credit: Christin Hume

Evcil hayvanlar için bazı mobilyalar satın alın


Oyuncağına bakan bir kedi
Image Credit: Willian Justen de Vasconcellos

Evinizi kişiselleştirmenin tek yolu boya ve dekorasyon değildir. Sizin ve evinizi paylaştığınız kişilerin yaşam tarzına uygun mobilya ve ürünlerin birlikte bir uyum yaratması, evinizin kendisine has dokusunu ortaya koyar.

Evcil hayvan sahipleri, kedi ağacı, güzel bir köpek yatağı, kediler için duvara monte tırmanma rafları gibi fonksiyonel olmasının yanı sıra, iç mekan tasarımını tamamlayıcı evcil hayvan dostu yönelebilirler. Bu alanlarda pek çok farklı tasarım olmasına rağmen her zaman evcil hayvanınıza uygun tasarımlar yapılamıyor. Bu nedenle mekanınıza ekleyeceğiniz ürün ebatları ve malzemelerinin, kedi ve köpeğinizin boyuna ve yaşına uygun olmasına önem verebilirsiniz.


Oturma Elemanları ve Kumaşlar


Kotuk tepesinde miskinlik yapan bir pug köpek
Image Credit: Sarandy Westfall

Kırılabilir eşyalardan sonra, zarar görme olasılığı

en yüksek parça ahşap detaylı ince kumaşlı bir koltuktur. Çizilme dayanımı olmayan malzemeler ya da kolay deforme olan bir


kumaşları, evcil hayvanınızla birlikte uzun süreli kullanmanız oldukça zor olacaktır. Bu nedenle sandalye, koltuk ve kanepe seçiminde öncelikle dayanıklı ve temizlenmesi kolay malzemelere sahip ürünleri inceleyin.

Bunların arasından size en uygun tasarım stiline sahip oturma elemanları ile mekanınızı tasarlayabilirsiniz. Hasır ve rattan detaylı mobilyalar yerine, metal aksanları tercih edin.


Kumaş konusunda ise, hakiki ya da yapay deri, kadife, mikrofiber ve kanvas kumaşlar evcil hayvanlara en çok uyum gösterenlerdir.


Evcil hayvan tüyleri gerçek ya da yapay deri malzemenin pürüzsüz yüzeyine yapışamaz. Ve aynı zamanda, dayanıklı ve silinebilir oluşuyla kullanım kolaylığı sağlar. Deri malzemenin zamanla yüzeyinde aşınma oluşur, bu sayede malzeme kendi kendine evcil hayvanınızın tırnak izleriyle oluşan çiziklerin gözden kaybolmasını sağlar.


Kadife lüks ve narin görünse de kadife, sıkı örgüsü ve düşük tüyü sayesinde evcil hayvanların neden olduğu aşınma ve yıpranmaya karşı oldukça iyi dayanıma sahiptir. Kısa lifler kokuların ve sıvıların içeri sızmasını engeller ve evcil hayvan tüyü ve kiri yüzeyden kolayca fırçalanabilir.Huzurlu bir evde köpeğini eliyle besleyen bir kadın
Image Credit:Roberto Nickson


Mikrofiber, leke direnci ile bilinen sentetik bir malzemedir. Sıvılar yüzeye kolayca sızmaz ve lekelerin çoğu biraz sabun ve su kullanılarak temizlenebilir. Yumuşak kumaşlı, kadife benzeri bir dokuya ve evcil hayvanınızın pençelerine takılmayan sıkı bir dokumaya sahiptir.


Kanvas, evcil hayvanların olduğu evler için harikadır çünkü gözyaşlarına karşı dayanıklıdır ve kiri veya saçı tutmaz. Sıkı dokunmuş malzeme son derece dayanıklıdır ve sabun ve su ile temizlenmesi kolaydır.


Bu kumaşların yanında, peluş kumaşlar kedi ve köpekler tarafından oldukça sevilir, ancak tamamen bir peluş bir koltuk kullanmaktansa, evcil hayvanınızın yatağı ya da kırtlentlerde bu malzemeden faydalanabilirsiniz. Buna en yakın ve son zamanların trend kumaşlarından bukle kumaş yine evcil hayvanların sevebileceği türdendir. Ancak peluş ve bukle temizlik açısından saydığımız diğer kumaş türlerine göre daha zordur. Daha dayanıklı olması için, kadife ve kanvas bileşenli olan türlerine yönelebilirsiniz.


Onlara davetkar bir alan yaratın


Ailemiz ve misafirlerimiz evinizi ziyaret ettiğinde kendilerini rahat hissetmelerini istersiniz. Kedi ve köpeğiniz için de aynı bakış açısıyla ilerleyin. Örneğin köpeğiniz için ayrı bir giriş yaratmak, evinize girip çıkmalarını kolaylaştırmak için harika bir yaklaşımdır. Tasarım konusunda istediğiniz kadar yaratıcı olabilirsiniz, hatta sadece onlar için küçük bir paspas bile ekleyebilirsiniz.


Yattığı yerden meraklı gözlerle bakan bir köpek
Image Credit: Laula Co

Manzara


Her evcil hayvan, sahiplerinin eve gelişini izlemek ve o güneşli günlerde güneşin tadını çıkarmak için pencereden dışarı bakmayı sever. Bunun için kalın kumaş perdelerden kaçının, ya da gün içinde onların seyir alanını kısıtlamayın. Manzaranın keyfini çıkarmalarını sağlayacak hafif, şeffaf kumaş perdeler tercih edebilirsiniz.


Cam kenarında duran bir kedi
Image Credit: Jez Timms

Evcil hayvanlarınızın zaman geçireceği alanlar yaratın


Tabi ki tüm evinizi evcil hayvanınıza ayırmanıza gerek yok, ancak sadece onlara özel alanlar olması, onların da mekanı sahiplenmesini ve mutlu olmasını sağlar. İster büyük bir odanın bir köşesine küçük bir yer ayırabilir, eğer yeterli odanız varsa bir odayı onlara ayırabilirsiniz. Bu alana bir kedi ağacı ya da camın önünde bir minder yerleştirebilir, oyuncaklarını bu alanda tutabilirsiniz. Bu sayede evcil hayvanınızın evinizde ev diyebileceği kendi alanı olacaktır. Ayrıca kullanım kolaylığı açısından atıştırmalık ve bakım ürünlerini bu alanda saklayarak düzenli bir alan yaratabilirsiniz.

Masanın üstünde sinirli bakan bir kedi
image credit: paul hanaoka


Çevresel Koşullar


Evcil hayvanınız özellikle köpeğiniz dışarıda yaşamıyor olsa bile, evcil hayvan dostu bir dış alana sahip olmak çok önemlidir. Güvenli bir biçimde etrafta koşuşturup oynayabilecekleri yeterli alana sahip olmak onları daha mutlu hissettirecektir. Bahçeli bir ev bu konuda muhteşem bir seçim, ancak bir apartmanda oturuyor olsanız da evinizin yakınlarında köpeğinizi gezdirebileceğiniz bir park, yeşil ve ağaçlı bir alan daha huzurlu hissetmelerini sağlar.

Dost kedi ve köpek yavrusu
Image Credit: Krista Mangulsone


Rahat bir uyku


Her ne kadar sizinle yatmak istese bile, evcil hayvanınızın uyumak için kendine ait bir alana ihtiyacı vardır. Yatağının, evcil hayvanınızın bedenine uygun ebatlarda, yeterince konforlu ve istedikleri zaman kolayca erişebileceği bir konumda olmasına özen gösterin. Yaşadığınız yer biraz soğuksa, uyurken onları sıcak tutmak için battaniye ve yastıklar ekleyerek daha rahat hissetmelerini sağlayabilirsiniz.


Sırtüstü yatmış miskin bir kedi yavrusu
Image Credit: Jonathan FinkTemizlik


Küvette köpeğini yıkayan bir kadın
Image Credit: Autri Taheri

Temiz kedi köpek aynı zamanda temiz bir ev demektir, temiz ev de ayrıca onların ve tabi ki sizin de mutlu olmanızı sağlar. Ev girişinde köpeğinizin patilerini temizleyecek ürünleri saklama alanı oluşturabilirsiniz. Bakımlarını ve temizlik rutinlerini aksatmadığınızdan emin olun. Sık aralıklarla yüksek emiş gücüne sahip süpürgelerle evinizi temizleyin. Haşerelere karşı doğal temizleyici ürünlerle yüzeyleri silin. Evinizi her gün mutlaka havalandırın.

Bitkiler


Evcil hayvanlar için zehirli ve tehlikeli bitkiler nedeniyle her yıl en az 10.000 hastalık vakasının veterinerler tarafından kaydedildiğini biliyor muydunuz?

aloe vera, açelya, siklamen, zakkum, nergis, lale ve sümbüller köpekler için zehirli bitkilerden bazılarıdır.

Papatya, ayçiçeği, orkide, çıngıraklı yılan bitkisi, kurdele çiçeği, salon palmiyesi, sukulentler evcil hayvanınız için zararlı olmadığı tespit edilen bitkilerdir.

Ayrıca bitki kaideleri ve sehpalarla hassas bitkileri yükselterek kedi ve köpeğinizden koruyarak evinizin iç mekanında dekoratif bir odak yaratabilirsiniz.


Pencere kenarından bakan bir kedi
Image Credit: Josh CouchKaynaklar:


Comments


bottom of page