top of page

2021 Pantone Renkleri

Güncelleme tarihi: 6 Haz 2023

Bu yazımızda Pantone'nin 2021 yılı için seçtiği renkleri inceliyoruz.New Jersey, Carlstadt merkezli bir renk trendi tahmin ve danışmanlık şirketi olan Pantone Renk Enstitüsü, her Aralık ayında, 2000'den beri olduğu gibi Yılın Rengi'ni seçiyor. 2020'de sayfayı çevirirken, bu yılın seçkisi yepyeni bir ilham yaratıyor. 2021 için bir değil, iki seçilen renk tonu: Sahilde bulunan yıpranmış çakılları yansıtan Ultimate Gray, Pantone tarafından “sonsuza kadar dayanıklı ve sağlam bir temel sağlayan koruyucu ve güvenilir unsurların simgesi” olarak tanımlanıyor; parlak ve neşeli bir sarı olan illumination yellow (aydınlatıcı sarı) ise canlılıkla parlayan, güneş enerjisi ile dolu yumuşak sarı bir gölge yaratıyor.Pantone Renk Enstitüsü'nün yönetici direktörü Leatrice Eiseman, tercih edilen kombinasyon ile ilgili açıklamasında, “Kalıcı bir Ultimate Gri ile canlı aydınlatıcı sarı nın birleşimi, metanetle desteklenen bir pozitiflik mesajı verdiğini ifade etti. Pratik ve kaya gibi sağlam ama aynı zamanda sıcak ve iyimser, bu bize esneklik ve umut veren bir renk kombinasyonu. Cesaretli ve moralli hissetmeliyiz; bu insan ruhu için çok önemlidir.Bu iki tonu evin her yerinde kullanma konusundaki fikirleri için tasarım uzmanlarımızla özel öneriler derledik. Önümüzdeki yılın gerçek ilham kaynağı için hazırlanın.


Bu renk eşlemesi, bir karmaşıklık seviyesini korurken ruh halinizi iyileştiriyor. Sarı ve gri renkli hikayeler her odaya hem mutluluk hem de sakinlik getirecek ve bu da 2021'de evlerimizi kutsal alanlarımız haline getirmeye odaklanmaya devam ederken önemli olacak.Bu renkleri çeşitli şekillerde kullanabilirsiniz. Sarı enerji veren bir renktir ve bunu oyun alanlarında, mutfak veya oturma odası gibi insan gruplarının toplandığı alanlarda baştan aşağı tek bir ton veya vurgu rengi olarak kullanmanızı öneririz. Gri uzun zamandır zarif bir nötrleme aracı olarak kullanılıyor, bir ofis veya aile odasına yumuşak sarı vurgulu bir duvar ekleyerek modernize edebilirsiniz. Önümüzdeki yıl için renk ritmine odaklanan 2021 trend raporumuza göz atarak daha fazla ilham alabilirsiniz.

Gri çok yönlüdür ve sarı, nötr griyi dengelemek için enerji veren ton olabilir. Üst ve alt dolaplarınızı açık gri ve mutfak adanızı sarıya boyayarak mutfakta bu eşleştirmeyi düşünebilirsiniz. Sarı ve gri bir çocuk odasında birlikte güzel bir enerji yaratabilir, hem canlılık hem de sakinlik duygusunu yaratır. Bu renk kombinasyonunu evinizin dış cephesinde bile yer vermekten çekinmeyin.
Eğlenceli, canlandırıcı ve ilham verici bir mekan için gri ve sarı tablolar yerleştirme fikri kulağa hoş geliyor. T'Art Illumination ve Concrete Edition tabloları bu yılın tonları ile mekanı canlandırmak için harika öneriler. Tüm renkleri keşfetmek için tıklayın.“Renk teorisine dair temel bir anlayışa sahip olmak önemli. Bunun için renk terapisi konulu videomuzu incelemenizi öneririz.Tek renkli şemalar, tek bir renk seçmeyi ve ardından temiz, sofistike bir görünüm oluşturmak için açıklık ve doygunluk açısından değişen renkleri kullanmayı içerir. Benzer bir renk düzeniyle, bir renk seçin, ardından renk çarkında o baskın rengin her iki tarafında vurgu olarak görünen gölgeleri seçin. Sarı için en uygun tonlar, turuncu ve yeşil ailelerden renkler olacaktır. Tamamlayıcı renk şemalarında, baskın bir renk seçin ve ardından kontrast oluşturmak için doğrudan renk çarkından renkleri seçin. İki renk birbirini yoğunlaştıracak ve canlı bir his yaratacak.


Pop Vurguları Oluşturun

Açık gri, yumuşak ve sakin bir ortam yaratmak isteyenler için her zaman beyaza harika bir alternatiftir. Sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve çoğu estetik yönle çalışan harika bir fondur. Keskin bir sarı, enerji verici ve göz alıcıdır ve harika bir modern baskı veya renkli desenli yastıklar gibi sanat ve stil yoluyla grafiksel olarak uygulandığında en iyi tercihlerdendir. Yastık vurguları bir alana ekstra boyut katar.


B&B Italia koltuk
Image Credit: B&B Italia


Açık grinin en önemli özelliklerinden biri de, neredeyse tüm tarzlarda ve mekan tiplerinde uygulanabilmesidir. Beyaz gibi, zamansız ve modası geçmeyecek bir renktir. Yeniden boyamak zorunda kalmadan bir odayı tamamen yenilemek için mobilya, tekstil, aksesuar ve sanat eserleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Parlak sarı, geniş aralıklarda çok güçlü ve ezici olabileceğinden minimal ve vurgu olarak kullanılmalıdır.

Gri evrenseldir. Gökkuşağındaki her renkle sorunsuz bir şekilde eşleşir ve dengeli görünür. Sarı biraz daha yanıltıcıdır ve daha sakin bir tonla nötrlenmeye, pas veya patlıcan gibi toprak tonlarına ihtiyaç duyar.Kontrast Oluşturun

Soluk renkler ile ultimate grey birlikteliği mekana tam olarak doğru miktarda sıcaklık ve ilgi katabilir.

Gri tonlara sahip bir palet tüm mekanlarda akılda bulundurulması gereken bir unsurdur. Nötr bir odada sessiz bir vurgu duvarı oluşturmak için gri bir duvarı, dokulu gri bir kanepe veya koltuk ile kombinleyin.


Gri bir duvar ve aydınlatıcı sarı tonlarında altın varak veya pirinçle karıştırılmış siyah ve gri mobilyalar, iki tonun sıra dışı ve cesur bir karışımını ortaya koyabilir.

"Yumuşak gri ile karıştırılmış koyu mavi, klasik erkeksi bir palettir, beyazla daha yumuşak sarılar ise ruhani bir his yaratır.Daha fazla bilgi ve güncel paylaşımlar için Therapinterior instagram sayfası nı takip edin!


Bizim önerilerimizle tasarladığınız mekanları @therapinterior tagini kullanarak bize bildirin görmekten ve paylaşmaktan mutluluk duyarız!
Comments


bottom of page