top of page

İsviçre'deki Dağ evlerinden esinlenen bir ev tasarlamak

Güncelleme tarihi: 4 Haz 2023

Bu yazımızda evde bir İsviçre dağ evi havasını nasıl yaratabileceğinizi inceliyoruz.

Ormandaki sevimli küçük bir kulübenin tüm rahat çekiciliğini hemen anımsatan geleneksel bir İsviçre dağ evinde insanın içini ısıtan farklı bir enerji var. Belki de eğimli çatı çizgisi, ahşap konstrüksiyon, boyalı ve panjurlu pencereler veya mükemmel ekilmiş çiçekler, cazibesi ne olursa olsun, bu stil neredeyse en üst düzey rustik tasarımı yansıtır.Geleneksel İsviçre dağ evleri, Avrupa ülkelerini etkileşim halinde olmasının yanısıra, tasarım anlayışı çok uzaklara ulaşır. Bu tür otantik evden ipucunuzu almak, gerçek bir yorum anlamına gelmek zorunda değildir. İşte iç mekanlarınızı hem klasik hem de modern yollarla İsviçre dağ evi tarzına dönüştürmek için tasarım uzmanlarınımızdan ipuçları.


Sıcak ve Rahat Tutun

“İsviçre Dağ Evi'nden ilham alan tasarım, aslında doğa ile olan bağımıza geri dönüyor. Orijinal dağ evleri, çiftlik hayvanlarının mevsimsel taleplerine bağlı olarak mevsimsel olarak bir bölgeden diğerine taşınırken tarım işçilerini barındırmak için tarım alanlarında inşa edilmiş basit, mütevazı yapılardı. Bu yapılar kökenlerinde olabildiğine işleve odaklıydı, ancak zamanla daha az faydacı ve daha romantik hale geldi. Tabi ki bugünün dağ evleri çok daha büyük ve lüks bir hale geldi, ancak doğanın orijinal duygusal cazibesi ve temel hatlarını yansıtan, nostaljik ve romantik bir temaya sahiptir.


Ahşap ve daha fazla ahşap


Ahşap gerçekten bu stili tek başına tanımlamaya yeter. İsviçre dağ evleri, genellikle yerel olarak yetiştirilen ağaçlardan inşa edilmiştir ve bir şömine etrafında yerleşim düzenine sahiptir. Şömineler bu konsept için çok önemlidir; zeminler genellikle kilimle kaplanır ve oturma yerleri battaniyelerle kaplanır. Her şey içeride rahat olmakla ilgili. Daha geleneksel olan Swiss Chalet, el oyması ahşap detaylara ve diğer mimari unsurlara sahip pencereler veya korkulukları ile Arts & Crafts hareketinden yoğun bir şekilde etkilenen bir stil olduğunu söyleyebiliriz.


İsviçre dağ evi felsefesine sadık kalmak istiyorsanız, duvar ve tavanlar tamamen doğal ahşap hallerinde kalmalıdır. Bununla birlikte, günümüzde ev sahipleri çoğunlukla, taş veya dökme beton gibi diğer doğal malzemelerle ve elbette geniş cam pencerelerle değiştirmek istiyor. Ancak ahşap yerine beton ve taş gibi sert ve ısı tutuculuğu az malzemeler kullanıldığında, mekanın ısısını artırmak için kilim, yün ve battaniyelerle katman oluşturmak gerekebilir.“Her zaman İsviçre dağ evinin doğal kökenlerini yansıtan bir renk paleti seçerdim. Zengin kırmızımsı kahverengiler, dumanlı griler veya boz renklerden oluşan tek renkli bir palet, olasılıklardan bazılarıdır.“

Bu tür bir tasarımı başarmak için vurgular çok önemlidir. Geleneksel olarak İsviçre dağ evi, son derece sade bir alandır. Sıcaklık getirmek için vurgular ve katmanlama anahtardır. Çağdaş bir dokuma kumaş duvar askısı oldukça işe yarar. Eve dokulu, rahat bir his veren aksanlı battaniyeler ve yastıklara da vurgu yapılmalıdır.
Otantik Cazibeyi Koruyun

Bu görünümü çıkarmanın anahtarı, konforlu, salaş ve eski bir mekan hissi uyandırmaktır. Dünyanın mevcut durumu göz önüne alındığında, insanlar daha huzurlu ve mutlu bir zamana geri dönmenin bir yolunu arıyorlar. Bu nedenle konfor ve huzur hissiyatı mekan tasarımında çok önemli.

Dağ evi tasarımında daha çağdaş bir görünüme doğru bir eğilim var gibi görünüyor. Bununla birlikte, bu mekanlar biraz endüstriyel bir his uyandırıyor, ancak endüstriyel detayların yoğunlaştırılmasını önermiyoruz. Çünkü bu konfor etkisini azaltabilecek bir unsur. Dış mekanı içeri getiren katmanlı ve lüks iç mekanları seviyoruz. Bunun için rahat mobilyalar ve samimi oturma düzenlemeleri düşünebilirsiniz.

Duvarlar

Dokulu duvarları veya doğal geri dönüştürülmüş ahşapları tercih ediyoruz. Çoğu dağ evi aslında ahşaptır, bu nedenle duvar kağıdı gerçek anlamda uygulanabilir birşey değildir. Bunun yerine, aynalar ve botanik baskılar gibi vurgulu boya katmanlarını tercih edebilirsiniz.


Renk Seçimi

Renk mekan stili ne olursa olsun çoğu zaman oldukça kişiseldir. Ve gerçekten sizi yansıtmalıdır. Bu nedenle renk seçimi konusunda stil ve trendlerin yanısıra kromoterapi konulu videomuzu izleyerek. Size en iyi hangi rengin yansıttığını karar verin.Bu konseptte Therapinterior tasarımcıları, genellikle kış ortamıyla iyi kontrast oluşturdukları için canlı renkleri birleştirmeyi seviyor. Daha sakin ve yatıştırıcı bir palet için soluk grileri ve mavileri de tercih ediyoruz.

"Rahatlık, bu görünümün en önemli anahtarı."

Büyük rahat kanepeler ve çok sayıda puf ve sandalye. Herkesin oturacak bir yere ihtiyaç duyduğu ve hoş karşılandığını hissettiği aile zamanı yaratmak bu stilin felsefelerindendir. Çalışmalarımızda her zaman antikalar, Kara Orman detayları, Fransız porselenleri, Meksika, Peru ve Osmanlı kumaşları, 18. yüzyıl portreleri, İtalyan ve İsviçre sandıkları ve Rus kış manzaralarına yer veriyoruz.
Daha fazla bilgi ve güncel paylaşımlar için Therapinterior instagram sayfası nı takip edin!


Bizim önerilerimizle tasarladığınız mekanları @therapinterior tagini kullanarak bize bildirin görmekten ve paylaşmaktan mutluluk duyarız!En yakın zamanda geri dönüş yapacağız.

O zamana kadar sevgiyle kalın..Commentaires


bottom of page