top of page

En Popüler 15 Ev Tarzı

Güncelleme tarihi: 6 Haz 2023

En sevdiğin ev tarzını biliyor musun? Bu ev stilleri, son birkaç yüz yıldır banliyölerin ve şehirlerin manzarasını oluşturmakta...


Tarzınızı öğrendikten sonra, hayalinizdeki mükemmel evi hayal edebileceksiniz. Ya eski bir ev satın alabilir ya da sıfırdan en sevdiğiniz tarzda bir ev inşa edebilirsiniz. Geçmiş bir ev tarzını içeren yeni inşa edilmiş bir ev istiyorsanız, her bir evi diğerlerinden ayıran bazı temel özellikleri inceleyin.1. Cape Cod

Cape cod evleri, banliyö topluluklarında oldukça yaygındır ve 1950'lerde Amerika Birleşik Devletleri'nde giderek daha popüler hale gelmiştir. Tarz, aslen 17. yüzyılın sonlarında İngiliz yerleşimciler tarafından tanıtıldı ve Massachusetts kıyılarının adını aldı. Bu evler bir buçuk katlı olma eğilimindedir ve çatı pencereleri ve merkezi bir kapı içerir. Orijinal tasarım, yüzyıllar öncesinden İngiliz yarı ahşap evlerden ilham aldı, ancak çerçeve New England iklimine uyacak şekilde değiştirildi.2.Viktorya Stili


Viktorya dönemi mimarisi, belirli bir stil yerine bir tasarım çağını ifade eder. Victoria evleri, Kraliçe Victoria döneminde 1800'lerin başından 1900'lerin başlarına kadar inşa edildi. Dönem genellikle yükselen bir orta sınıf ve artan zenginlikle ilişkilendirildiğinden, bu evler daha büyük ve daha ayrıntılı olma eğilimindedir. Viktorya dönemi mimarisi, birkaç üretken mimar ve çeşitli şehir manzaralarından etkilenmiştir. 

Viktorya tarzı bir evin bazı çeşitleri şunlardır:

  • Kraliçe Anne

  • İtalyan

  • Eastlake

  • Romanesk Uyanış

  • Gotik Canlandırma
3.Sömürge Stili

Sömürge tarzı evlerin geçmişi 17. yüzyıla kadar uzanır ve evler birçok varyasyonda gelir. Her stil, menşe ülkelerine bağlı olarak erken Amerikan yerleşimcilerinden etkilenmiştir ve evler genellikle simetri ve bir tür dormer içerir. Daha yaygın olarak, Amerika'nın büyük bir kısmı erken dönemlerde İngiliz yönetimi altında olduğundan İngiliz veya Gürcü sömürge tarzı evlerin örneklerini göreceksiniz. 


Ayrıca şu kolonyal tarzları da bulabilirsiniz:4.Arts and CraftsZanaatkar tarzı ev, 20. yüzyılın başlarında Arts and Crafts hareketi sırasında ortaya çıktı. Bu evler özellikle doğadan ilham alan malzeme ve motiflere odaklanır. Genellikle doğal tonlu ahşap işleri, geometrik vitray ve birkaç yerleşik parça bulacaksınız. Zanaatkar tarzı evin renk paleti doğada dünyevi olma eğilimindedir ve orman yeşili, paslı turuncu ve doğal kahverengiler gibi tonları içerir. 
5. Praire


Bu ev tarzı ilk olarak yüzyılın yenilikçi bir dönüşü mimarı olan Frank Lloyd Wright tarafından yapılmıştır. Evler, doğayla olan ilişkilerinden ilham alır ve basit ahşap işleri, vitray ve gömme mobilyalar gibi birçok el yapımı ayrıntı içerir. Bu ev tarzı, Sanat ve El Sanatları hareketinden büyük ölçüde etkilenmiştir, ancak zanaatkar tarzı evlerden farklıdır. Sadece bir avuç orijinal ev var, ancak stil hala Amerika'da ortaya çıkan ikonik bir mimari örneği.6. Ranch


Çiftlik evleri, 20. yüzyılın ilk yarısında Amerika Birleşik Devletleri'nde ortaya çıkmaya başlayan tek katlı veya iki katlı evlerdir. 1930'larda insanlar, Güneybatı'daki İspanyol sömürgelerinden esinlenerek bu evleri inşa ettiler. Bu evlerin sonraki örnekleri, bazı özellikleri paylaştıkları için bazen yüzyıl ortası modern evlerle karıştırılabilir. Genel olarak, çiftlik tarzı evlerin açık kat planları vardır ve dışarıya bağlanır.
7.Tudor


Tudor tarzı evler kolayca tanınır ve İngiltere'deki tarihi evlerden ilham alır. Bu ev tarzı, zengin banliyö topluluklarında 20. yüzyılın başlarında popüler hale geldi. Son kırk yıl içinde inşa edilen evlerde bu stili kullanan daha yeni alt bölümler de bulacaksınız. 

8. Akdeniz


Bu popüler Amerikan ev stili, Akdeniz'deki evlerden etkilendi ve 1900'lerin başında Güney Amerika Birleşik Devletleri'nde popüler oldu. Evler genellikle sıcak tonlara, alçı cephelere ve karo ve ahşap işçiliğine dahil edilmiş güzel süs detaylarına sahiptir.
9.Modern


Modern evleri çağdaş olanlarla karıştırmak kolaydır, ancak farkı anlamanın en kolay yolu, evi kimin ve ne zaman inşa ettiğine bakmaktır. Yüzyıl ortası modern evler, 1940'lardan 1970'lere kadar inşa edildi. Aksine, çağdaş evler onlarca yıl sonrasına kadar inşa edilmedi. Modern evler genellikle minimal tarzdadır ve basit, geometrik çizgilere sahiptir.
10.Çağdaş


Yukarıda öğrendiğiniz gibi, modern mimari 20. yüzyılın ortalarında inşa edilmişken, çağdaş evler bugün hala inşa edilmektedir. Çağdaş evler büyük ölçüde değişebilir, ancak iç tasarımı dış tasarımla birleştirme eğilimindedirler, böylece bir akış hissi vardır. Stil minimum düzeyde olabilirken, kenarlar yumuşak ve yuvarlak olabilir.
11.ÇiftlikÇiftlik evi tarzı bir ev, bol miktarda arazi üzerinde bulunan bir evin modern bir yorumudur. Bu evler yüzyıllardır inşa edilmiştir ve genellikle ailelerin tabiri caizse arazide yaşamalarına yardımcı olur. Eski çiftlik evleri, Victorian veya Colonial gibi çeşitli diğer tasarım stillerine sahiptir. Ancak, birçok çiftlik evi daha yerel bir tarzda basit detaylarla inşa edildi.

12.Cottage
Mütevazı kır evi tarzı evler, Avrupa'da ortaya çıkmıştır ve birkaç küçük kasaba ve köyün yerel mimarisinin bir parçasıdır. Kulübeler küçük boyutlarına göre tanımlanır ve genellikle taş veya ahşapla kaplıdır. Bu evlerin çoğu kırsal topluluklarda bulunur ve eski dünya cazibesine sahiptir.
13.Cabin


Yerliler tarafından birkaç yüz yıldır küçük ahşap kulübeler inşa edilmiştir. Bu ilkel yapı tarzı, başlangıçta ormandaki mütevazı tek odalı evlerden oluşuyordu. Günümüzde insanlar, estetik için kırsal ve hatta banliyö ortamlarında birincil konutları olarak modern kabinler inşa ediyorlar.
14.Sıra Evler

Sıra evleri, doğrudan yan yana inşa edilen evlerdir. Bu tür evler, arsa boyutlarının küçük ve dar olduğu şehirlerde yaygındır. Bu evler genellikle işçi sınıfı aileleri için tek bir mimar tarafından inşa edildi. Modern zamanın şehir evleri aynı yerden tasarruf sağlayan niteliklere ancak daha modern özelliklere sahip olacak.


15.Yunan CanlandırmasıAmerika'daki Yunan Uyanışı ve diğer klasik mimari, antik Yunan ve Roma'daki binalardan esinlenmiştir. Büyük sütunlara, alçı cephelere ve klasik sipariş detaylarına sahip birkaç eski Yunan Revival evi ve binası bulabilirsiniz.

Comments


bottom of page