top of page

Doğa terapisi

Güncelleme tarihi: 5 Haz 2023

Doğada ne kadar vakit geçiriyorsunuz? Farkında mısınız kent hayatının, plaza ve avmlerin yoğun enerjileri bedenimizde olduğu kadar ruhumuzda da ağırlık yaratabiliyor. Bu enerjilerden ve dengeli bir ruh/beden haline sahip olabilmek için pek çok yeni yöntem ve bakış açısı geliştirilse de, meditasyon gibi geleneksel ve kolay uygulanabilir yöntemler cazibesini her zaman koruyor. Gelin en en köklerimize inelim ve doğa ile bütünleşerek iyileşmenin yollarını inceleyelim.


Güneş hüzmeleriyle derin bir orman
Image Credit: Unknown

Yüzyıllardır ormanın sesleri, ağaçların kokusu, yapraklarda oynayan güneş ışığı, temiz, temiz hava - bunlar bize rahatlık hissi verir. Stresimizi ve endişemizi hafifletir, rahatlamamıza ve daha net düşünmemize yardımcı olur. Doğada olmak ruh halimizi düzeltebilir, enerjimizi ve canlılığımızı geri verebilir, bizi tazeleyebilir ve gençleştirebilir.


Orman banyosu anlamına gelen Shinrin-Yoku, sakin bir yürüyüş sırasında orman atmosferini içine çekmek anlamına gelir. 1980'lerde Japonya'da geliştirilen ve Japon tıbbında koruyucu sağlık bakımı ve şifanın temel taşı haline gelen bir terapidir.


Başta Japonya ve Güney Kore'de olmak üzere araştırmacılar, ağaçlar arasında zaman geçirmenin sağlığa faydaları üzerine çalışmalar yürüterek, orman banyosunun sinir sistemindeki değişiklikler yoluyla sakinleştirici nöro-psikolojik etkiler yarattığını, stres hormonu kortizolünü azalttığını ve bağışıklığı güçlendirdiğini ortaya koydu.


Şimdiye kadar yapılan tüm çalışmalarda, katılımcılar arasında stres, öfke, kaygı, depresyon ve uykusuzlukta azalma olduğu görülmüştür. Sadece 15 dakikalık orman banyosundan sonra kan basıncı düşer, stres seviyeleri azalır ve konsantrasyon ve zihinsel netlik artar.


Şu anda Japonya'da 44 akredite Shinrin-Yoku ormanı var ve araştırmalar dünya çapında Shinrin-Yoku ve orman terapisinin kurulmasına yardımcı oluyor.


Geniş gövdeli bir ağaç
Image Credit: Unknown

Her şeyin gerçek olamayacak kadar iyi olduğunu düşünüyorsanız, neden kendiniz denemeyesiniz? Yakınlarda bir orman veya ormanlık alan yok, ayrıca parkta Shinrin-Yoku da yapabilirsiniz. Sadece bu kısa rehberi takip edin...


Adım 1 – Telefonunuzu, kameranızı veya diğer dikkat dağıtıcı şeyleri geride bırakın, böylece deneyimde tam olarak yer alabilirsiniz.


Adım 2 – Hedeflerinizi ve beklentilerinizi geride bırakın. Amaçsızca dolaşın, vücudunuzun sizi istediği yere götürmesine izin verin.


Adım 3 – Bir yaprağa daha yakından bakmak veya ayaklarınızın altındaki yolun hissini fark etmek için zaman zaman duraklayın.


Adım 4 – Oturup etrafınızdaki sesleri dinlemek için rahat bir yer bulun. Varlığınıza alıştıklarında kuşların ve diğer hayvanların davranışlarının nasıl değiştiğini görün.


Adım 5 – Başkalarıyla birlikte gidiyorsanız, deneyimlerinizi paylaşmak için bir araya gelebileceğiniz yürüyüşün sonuna kadar konuşmamaya karşı bir anlaşma yapın.


Ancak bir rehber olmadan ormanda banyo yapmak da bir o kadar kolay. Ve ormanda yapabileceğiniz, rahatlamanıza ve doğa ile bağlantı kurmanıza yardımcı olacak birçok farklı aktivite var. Ormanda yürüyüş, yoga, ormanda yemek, kaplıca terapisi, T'ai chi, meditasyon, nefes egzersizleri, aromaterapi gibi teknikleri spora ihtiyacınız olsun ya da olmasın deneyin.
 

Referanslar

  1. https://www.growwilduk.com/blog/5-simple-steps-practising-shinrin-yoku-forest-bathing

  2. https://time.com/5259602/japanese-forest-bathing/

  3. FOREST BATHING: How Trees Can Help You Find Health and Happiness by Dr. Qing Li, published on April 17, 2018 by Viking, an imprint of Penguin Publishing Group, a division of Penguin Random House LLC. Copyright © Qing Li, 2018.


Comments


bottom of page