WhatsApp Image 2020-06-14 at 22.56.47.jp
renkli.jpg

COLORS

Anadolu Sembolleri ile

İYİ ENERJİLERİ MEKANINIZA TAŞIYIN

Anadolu Zanaatkarlarından %100 Elişi Tasarım Ev Tekstili  

RAMSHORN_all.jpg

KOÇ BOYNUZU

Bereket, kahramanlık,güç, erkeklik sembolü olan koç boynuzu motifi, Anadolu kültüründe Anatanrıça’dan sonra,  ya da onunla birlikte kullanılan bir motiftir.  Boynuz sembolü insanlık tarihinde her zaman güç kuvvet timsali olan erkekle özdeşleştirilmiştir. Koç boynuzu motifi; koçun önden, yandan ve tepeden görünüşü spiral, hilal gibi şekillerle harmanlanarak dokumalara aktarılmıştır.

star_ramshorn.jpg

YILDIZ

Selçuklu dönemine ait kültür ve sanatın en temel figürlerinden biri olan sekiz köşeli yıldız, Ortadoğu'da yaşamış olan en kadim medeniyetlerde ve islam devletinde en çok kullanılan bir figürdür. Bu figürün her köşesinin ayrı bir ruhani anlamı vardır ve bu anlamların hepsi cenneti simgelemektedir. Bunlar sırasıyla; Merhamet, Şefkat, Sabretmek, Doğruluk, Sır Tutmak, Sadakat, Cömertlik ve Şükretmektir. 

tree_3.jpg

HAYAT AĞACI

Hayat Ağacı sürekli gelişen, cennete yükselen hayatın dikey sembolizmini oluşturur.  Geniş anlamda sürekli gelişim ve değişim içinde yaşayan evreni sembolize eder. Evrenin üç elementini: toprağın derinliğine inen kökleriyle yeraltını, alt dalları ve gövdesiyle gökyüzünü, ışığa yükselen üst dallarıyle cenneti birleştirir.  Yeryüzü ve cennet arasındaki iletişimi sağlar.  

Hayat ağacı motiflerinde en çok kullanılan servi devamlı yeşil renk, uzun ömürlülük, dayanıklılık, güzel şekil ve boyluluk gibi nitelikler serviyi iyilik ve güzellik sembolü haline getirmiştir.


Ağaçlar, belirli bir bölgede köklenip yerleşmeleri ve göçememelerinden dolayı yerleşikliği ve kök salmayı sembolize ederler. Hayat, güzellik, ebedilik  ile evrenin ölümsüzlüğünü ve yerkürenin eksenini simgelerler.

HAYAT AĞACI SERİSİNİN DEVAMI İÇİN

TAKİPTE KALIN